Původní stránky o filmu noir kompletně v češtině

5. června 2011

The Beat Generation (1959)

The Beat Generation
USA, 1959, 93 min.

Pokud (nejen) v rámci filmu noir rádi objevujete něco bizarního, snímek The Beat Generation je pro vás jako stvořený. Komunita sjetých beatniků, Louis Armstrong a jeho All Stars hrající sami sebe, zpívající neteř Binga Crosbyho, woodovská Wampira předčítající rebelskou beatnickou báseň, bývalá dětská herecká hvězda Jackie Coogan v ženském přestrojení, "dvojnice" Marilyn Monroe - Mamie Van Doren, atraktivní synek noirového milovníka Roberta Mitchuma, závěrečná honička-přestřelka transformovaná v souboj pod mořskou hladinou s harpunou v ruce a jedna hvězdička na Allmovie - potřebujete vědět ještě něco, abych vás dostatečně nalákala?

Po výčtu předchozího se teď můžete ptát, co je vlastně na  The Beat Generation noirového? Jsme na samém konci padesátých let, tedy v době, kdy se klasický noir vyčerpal a pomalu, ale jistě se přesunoval do jiných žánrů a televizních produkcí. Možná není náhodou, že režii snímku má na svědomí ryze televizní tvůrce Charles Haas (a jednu z hlavních rolí si zahrál rovněž ryze televizní herec Ray Danton). Haasovo jméno nás ostatně nezaujme tolik jako jméno producenta Alberta Zugsmithe, pověstného nízkorozpočtovými produkcemi a exploitation filmy, či spoluscenáristy Lewise Meltzera, který pracoval na scénáři kontroverzního Muže ze zlatou paží (The Man with the Golden Arm, 1955).

Jim Mitchum jako by tatínkovi z oka vypadl. Jeho šarm však podědil na úkor hereckého umu, což dokazují laciné produkce, ve kterých hrál. 

Ale zpět k oné noirovosti. Ta tentokrát nespočívá ani tak ve stylu jako spíše v ústředních, zrcadlově pojatých postavách policejního detektiva Davea Cullorana (Steve Cochran) a násilníka Stanleyho Belmonta (Ray Danton), kterému je v patách. Oba muži, byť každý stojící na opačné straně zákona, jsou si totiž charakterově velice blízcí, neboť chování obou je motivováno silnou nenávistí a opovržením vůči ženám. Jejich mizogynie je opodstatněna předchozími zkušenostmi s opačným pohlavím - zatímco Dave si neurvalým postojem k ženám kompenzuje špatnou zkušenost z prvního manželství, Stanley se na nich mstí svému otci, který se právě chystá uzavřít další sňatek v řadě s vychytralou zlatokopkou.

Kromě chorobné nenávisti k ženám muže "sbližuje" i jedna ze Stanleyho obětí, kterou je detektivova nová manželka Francee (Fay Spain). Dave, který dosud napadeným ženám nevěřil, je nyní krutě konfrontován s násilníkovými skutky, obzvlášť poté, co jeho žena zjistí, že je těhotná. Jedna z ústředních otázek - "čí je to dítě" - visí ve vzduchu téměř po celou dobu a dopomáhá tak vytvářet napjatou, nepříjemnou atmosféru, v níž se Dave nyní usilovně snaží dopadnout Stanleyho především proto, aby se na základě krevních testů rozhodl, zda dítě své ženy přijme či ne.Až na přestřelený, násilím vložený happy end, v němž Dave zatýká Stanleyho přesně v době, kdy jeho manželka rodí, a za níž se poté vydává s rozhodnutím, že je mu vlastně úplně jedno, čí to dítě je, je The Beat Generation opravdu zábavnou záležitostí. Závěr, ve kterém se detektiv a jedna z obětí "Aspirin Kida" (jak je Stanleymu v policejních kuloárech přezdíváno) pokouší uniknout ze spárů psychopatického Davea v jeho chatce na pobřeží plné evidentně zdrogovaných bohémů, kteří se domnívají, že souboje a přestřelky mezi muži jsou jen součástí jejich skvělého mejdanu, je vskutku neotřelý. Režie: Charles Haas
Produkce: Albert Zugsmith (MGM)
Scénář: Richard Matheson a Lewis Meltzer
Kamera: Walter H. Castle
Zvuk: Franklin Milton
Hudba: Lewis Meltzer a Albert Glasser
Střih: Ben Lewis
Hrají: Steve Cochran, Mamie Van Doren, Ray Danton, Fay Spain, Louis Armstrong a jeho All Stara, Jackie Coogan, Jim Mitchum, Cathy Crosby

Distribuce: MGM
Premiéra: 21. října 1959

Odkazy: 
CSFD
IMDb
Allmovie

3 komentáře:

  1. Hm, tohle není ani na torrentu... Jak se k tomu dostat? Nevypršela už "autorská práva"?

    OdpovědětVymazat
  2. Napište mi na mail nebo do pošty na CSFD, poradím..

    OdpovědětVymazat
  3. Anonyme nepanikař, na Cinemageddonu to je.

    OdpovědětVymazat