Původní stránky o filmu noir kompletně v češtině

9. března 2011

Jiná žena (1954)

The Other Woman
USA, 1954, 78 min.

Haasův sedmý americký režijní počin můžeme vnímat minimálně dvěma způsoby. V první řadě se jedná o klasický příklad filmu noir, v němž je nevinný člověk doveden na scestí. Stárnoucí filmový režisér Walter Darman (Hugo Haas) vyhodí z natáčení svého nového filmu aspirující herečku Sherry (haasovská stálice Cleo Moore), která se mu rozhodne pomstít velmi svérázným způsobem. Začne jej svádět, přiměje jej strávit noc ve svém domě a pak mu vyhrožuje veřejným skandálem, který by ženatému Darmanovi zničil osobní život i kariéru. Darman se proto rozhodne pro krajní řešení a Sherry zavraždí. 


Klasická noirová zápletka o člověku donuceném okolnostmi k zoufalému činu za hranicemi zákona je zkombinována s jízlivým komentářem k fungování amerického filmového průmyslu. Darman kdysi býval uznávaným evropským režisérem, v Americe však pro jeho schopnosti nemají pochopení. Jeho tchán, vlivný producent, jej kritizuje pro formalismus ("zamiloval se do úhlu kamery") a sklony k psychologizování, o něž diváci nemají zájem. Místo toho mu nabízí vlastní recept na kvalitní (tedy divácky úspěšný) film: "Vezmi hrst sexu, smíchej ho s násilím, odlechči to legrací, správně to načasuj, vraž tam happy end a nemůžeš se splést." S tím se Darman pochopitelně nehodlá smířit a kontinuálně brojí proti - z jeho pohledu nepřijatelným - hollywoodským praktikám, jako jsou testovací projekce a předpremiéry, zásahy producentů či násilné vkládání happy endů.

Haas staví do opozice umění a komerci, ambice a peníze, Evropu a USA a tím se nepochybně vyslovuje i k vlastní zkušenosti s Hollywoodem - a to i navzdory faktu, že většinu jeho amerických filmů bychom asi za umělecky ambiciózní, formalistické či psychogolicky propracované neoznačili. Že Darman, potažmo Haas, proti hollywoodské mašinérii nemá šanci, je jasné od prvního záběru, v němž vidíme Darmana za vězeňskými mřížemi. Po chvíli se ukáže, že se jedná pouze o filmovou kulisu, stejný záběr se však objevuje i v závěru. Tentokrát již za skutečnými mřížemi Darman opakuje tchánovu formuli na úspěšný film a dodává: "Lituji, v tomhle filmu žádný happy end není."


Svým způsobem se jedná o vrcholný snímek z Haasovy exilové tvorby. Jako kriminální příběh příliš neobstojí, jako demytizace Hollywodu a autorský komentář tvůrce k vlastnímu osudu exilového režiséra je ale rozhodně hodný pozornosti.

Režie: Hugo Haas
Produkce: Hugo Haas (Hugo Haas Productions)
Scénář: Hugo Haas
Kamera: Eddie Fitzgerald
Hudba: Ernest Gold
Výprava: Rudi Feld
Střih: Robert S. Eisen
Zvuk: Earl Snyder
V hlavních rolích: Hugo Haas, Cleo Moore, Lance Fuller, Lucille Barkley, Jack Macy, John Qualen a další

Distribuce: Twentieth Century Fox
Premiéra: 2. prosince 1954
Česká televizní premiéra: 23. prosince 2007 (ČT1)

Odkazy

Žádné komentáře:

Okomentovat