Původní stránky o filmu noir kompletně v češtině

21. července 2020

Knižní tip: The Distance od Eddieho Mullera

Pokud už máte přečtené všechny detektivní a krimi romány americké drsné školy a příběhy Phila Marlowa a spol. znáte i pozpátku, možná vás zaujme náš knižní tip. Eddieho Mullera asi netřeba představovat - jako nekorunovaný car filmu noir je soustavně na očích díky záslužným aktivitám Film Noir Foundation nebo vysílání stanice TCM, kde dohlíží na pravidelný blok Noir Alley. Muller byl vzácným hostem 4. ročníku Noir Film Festivalu a ještě o několik let dříve jsme s ním uskutečnili rozhovor dostupný na webu 25fps. Věděli jste ale, že jde nejen o historika a organizátora kulturních akcí, ale také úspěšného románového autora? 


Jeho debut The Distance se odehrává v San Franciscu druhé poloviny 40. let, převážně v prostředí novinářských kanceláří a boxerských ringů. Muller při psaní vycházel nejen z obdivuhodné znalosti filmů noir a literárních vzorů jako Raymond Chandler a Dashiell Hammett, ale také z osobní zkušenosti: předlohou pro hlavní postavu Billyho Nicholse totiž byl jeho otec, rovněž Eddie, který patřil ke špičce sportovních žurnalistů a jeho specialitou byl právě box (je dokonce členem Světové boxerské síně slávy). Román je skvěle napsaný: velmi evokativně líčí zákulisí boxu i novinářské práce a působivě vykresluje panoramatický portrét San Francisca - zejména tedy těch míst na pomezí spořádaného života a zločinu, která z známe i z noirů. Kniha, poprvé vydaná v roce 2002, se dočkala mnoha ocenění pro nejlepší románový debut a byla přeložena do japonštiny nebo francouzštiny. Pokračování s názvem Shadow Boxer následovalo hned v roce 2003. O tom, že sám Muller je na své dílo náležitě hrdý, svědčí tento citát převzatý z jeho stránek: "If I walk in front of a bus tomorrow, at least I’ll have written this. It’s the one that matters most out of all the work so far."

Nejlevněji knihu koupíte na abebooks.com.

15. července 2020

Noir Film Festival uvede italské noiry a filmy Davida Lynche

2. TISKOVÁ ZPRÁVA (13. 7. 2020)

Výběr italských a tradičně i československých noirů letos divákům zprostředkuje 8. ročník Noir Film Festivalu, který se od 20. do 23. srpna 2020 uskuteční na královském hradě Křivoklát. Návštěvníci se rovněž budou moci ponořit do podivných světů Davida Lynche, které v programu doplní již dříve oznámené snímky s milenci na útěku, noiry tandemu Anthony Mann – John Alton a filmové adaptace románů Patricie Highsmith.

Podivné světy Davida Lynche

Ve svých filmech přiznaně inspirovaných noirovými klasikami se David Lynch opakovaně noří do skrytých koutů duše a schizofrenní mysli rozpolcených protagonistů. Skrze jejich pokřivenou perspektivu nechává diváky nahlížet pod povrch zdánlivé vnějškové dokonalosti a společně s postavami je v hypnotickém tempu nechává ztrácet se ve spletitých labyrintech znepokojivých příběhů. Za fasádu idylického života na předměstí se návštěvníci Noir Film Festivalu podívají v Modrém sametu (1986), divokou jízdu napříč Amerikou zažijí se šíleně zamilovanými milenci na útěku se Zběsilostí v srdci (1990), se saxofonistou Frankem a automechanikem Petem prožijí jejich noirový horor na Lost Highway (1997) a při projížďce po Mulholland Drive (2001) nahlédnou do temného zákulisí hollywoodské továrny na sny.

Italský noir

Po loňském exkurzu do exotického Japonska se dramaturgové festivalu Jana Bébarová Milan Hain rozhodli představit další evropskou inkarnaci klasického amerického žánru, a to v rámci italské kinematografie. Promítat se bude italská adaptace slavného románu Jamese M. Caina Pošťák vždycky zvoní dvakrát, kterou pod názvem Posedlost (1943) jako svůj debut natočil Luchino Visconti. Uveden bude také u nás neznámý, vytříbený after-heist film Město se brání (1951) v režii Pietra Germiho, který se ve své pozdější kariéře proslavil jako oscarový komediální tvůrce. Součástí sekce budou i dva giallo filmy italských mistrů napětí Maria Bavy a Daria Argenta, kteří noirové inspirace přetransformovali do přiznaně pokleslých hororových thrillerů. Diváci se mohou těšit na hitchcockovskou Dívku, která věděla příliš mnoho (1963), považovanou za vůbec první giallo, a kultovní snímek Tmavě červená (1975), jemuž ve svém slasher hororu Halloween (1978) vzdal hold velký Argentův fanoušek, americký režisér John Carpenter.

Československý noir v doprovodu Emílie Vášáryové

Tradiční programový blok československých filmů, které různou měrou nesou prvky noirové estetiky, bude letos zahrnovat Kouzelný dům (1939) Otakara Vávry s působivou hrou světla a stínu, dále zástupce československého neorealismu Tam na konečné (1957) od režisérské dvojice Ján Kadár a Elmar Klos, či poslední film Miroslava Cikána, napínavý příběh točící se kolem zakopané bedny s penězi Konec cesty (1959). Ponurou a bezvýchodnou atmosféru slovenského maloměsta během 2. světové války přiblíží snímek Vladimíra Bahny Náměstí svaté Alžběty (1965) v hlavní roli s Emílií Vášáryovou, která se Noir Film Festivalu osobně zúčastní jako jedna z jeho letošních patronek. Dalšími třemi patronkami festivalu budou herečky Klára Issová, Lenka Krobotová a Vilma Cibulková.

Vilma Cibulková se představí v inscenaci Gedeonův uzel

Již tradiční návštěvnice Noir Film Festivalu Vilma Cibulková se na Křivoklát opět vrátí nejen v roli patronky, ale i jako představitelka Corryn, jedné z protagonistek jednoaktovky Gedeonův uzel, která bude na Křivoklátě uvedena v rámci doprovodného programu v pátek 21. 8. od 18:30. Emotivní hru americké dramatičky Johnny Adams, pojednávající o lásce, mateřství a genialitě, nastudoval v režii Petra Strnada divadelní spolek SpoluHra působící v divadle La Fabrika.

Promítání v Biografu Sokol Křivoklát

Počet promítacích sálů letos rozšíří Biograf Sokol Křivoklát. Již mnoho let uzavřené kino zahájilo svou činnost v roce 1924, o deset let později se zde poprvé promítal zvukový film – Madla z cihelny. V rámci 8. ročníku zde bude v pátek 21. 8. a v sobotu 22. 8. uvedeno dohromady šest filmů, včetně jednoho večerního promítání. Sál Biografu bude mít pro účely festivalu kapacitu 100 míst.

Kompletní program festivalu, ceny festivalových pasů a vstupenek, tipy na ubytování a další informace jsou k nalezení na festivalovém webu a sociálních sítích.

Web: https://www.noirfilmfestival.cz/cz/

Facebook: https://www.facebook.com/noirfilmfestival/

Twitter: https://twitter.com/NoirFilmFest

Instagram: https://www.instagram.com/noirfilmfestival/

Kontakt pro média: Jana Bébarová | jana@noirfilmfestival.cz | +420 777 962 749