USA, 1973, 112 min.
V první polovině 70. let si Robert Altman systematicky budoval reputaci tvůrce, který aktualizuje, reviduje či přímo rozkládá zavedené hollywoodské žánry a vyprávěcí i stylistické vzorce. Po válečném filmu (MASH) a westernu (McCabe a paní Millerová) se v roce 1972 dostal k adaptaci dvacet let starého románu Raymonda Chandlera The Long Goodbye (česky vyšlo jako Loučení s Lennoxem), kterým se přihlásil k tradici detektivního noiru.
Autorkou scénáře se stala spisovatelka Leigh Brackett, která v polovině 40. let spolupracovala s Howardem Hawksem na Hlubokém spánku (The Big Sleep, 1946), další slavné chandlerovské adaptaci. Dlouhé loučení se však na rozdíl od svého předchůdce od knižní předlohy výrazně odklání a formát detektivního příběhu používá jako prostředek společenské kritiky a sebeuvědomělého komentáře k noirovému cyklu a Hollywoodu jako takovému.
Zatímco Chandlerův román se odehrává na přelomu 40. a 50. let, film je zasazen do raných let 70., tedy do doby, ze které se vytratila jakákoliv nevinnost nebo respekt k ušlechtilým ideálům. Philip Marlowe v podání fantastického Elliota Goulda působí jako anachronismus - jeho vzhled i vystupování jsou jako z jiného světa a morální kodex, jímž se řídí, je zcela neslučitelný se zkažeností, která prostupuje vším a všemi okolo něj. Ne náhodou o něm Altman mluvil jako o Rip Van Marlowovi, čímž naražel na proslulou povídku Washingtona Irvinga o muži, který na dvacet let upadne do hlubokého spánku a po probuzení je konfrontován s velmi odlišným světem. Gouldův Marlowe je věčně mumlající, osamělý muž bez zjevného zájmu o ženy (a to v jeho bytovém komplexu žije skupina věčně zhuleých hipísaček, které se nahé oddávají józe a bujarým večírkům). Jeho nejvěrnějším společníkem je kocour, který jej však jednoho dne taky opustí - zřejmě proto, že mu Marlowe není schopen obstarat jeho oblíbený druh žrádla.
Marlowa nekompatibilita s okolím se dále prohlubuje ve chvíli, kdy se zaplete do případu vraždy a loupeže, kterých se měl dopustit jeho dávný přítel Terry Lennox. Detektiv není schopen adekvátně reagovat, stává se terčem nevybíravého zacházení ze strany policie i gangsterů a nakonec zjišťuje, že jej Lennox celou dobu vodil za nos. V závěru jej proto v jasném gestu rezignace sám zastřelí.
Altman a kameraman Vilmos Zsigmond bravurním způsobem generují atmosféru zmaru a deziluze: používají k tomu široký formát, chladnou paletu barev a plíživé zoomy kamery. K nejpozoruhodnějším momentům patří scéna, v níž skrze velké francouzské okno pozorujeme konfrontaci odcizeného manželského páru a zároveň v odraze vidíme Marlowovu postavu procházet se po pláži. Kamera tak současně zabírá dva plány akce a zároveň vytváří působivou kompozici, která strhává pozornost sama na sebe.
Vynálézavě tvůrci pracují i s losangeleskými lokacemi, z nichž za zmínku stojí především High Tower - pětipatrová věž sloužící jako výtah, vybudovaná po vzoru boloňské zvonice. Kolem ní je soustředěn bytový komplex, který svou odlehlostí a netradičním rozvržením konvenuje s Marlowovým společenským statusem.
Marlowe za sebou zavírá dveře výtahu netypicky umístěného ve věži z roku 1920 |
Zdroj: http://www.angelenoliving.com |
Dlouhé loučení se pravidelně umisťuje v žebříčcích nejvlivnějších neo-noirů a snímků nejpůsobivěji využívajících geografii Los Angeles. Naposledy jej Damien Chazelle, režisér filmu Whiplash (2014) a nedávno dokončeného romantického muzikálu La La Land (2016), zařadil na páté místo svého osobního žebříčku oblíbených losangeleských snímků (na 2. místě je další losangeleský neo-noir - Čínská čtvrť). Blu-ray s prvotřídním přepisem filmu a bohatým bonusovým materiálem dostanete na britské mutaci Amazonu za 8 liber.
Režie: Robert Altman
Produkce: Jerry Bick (E-K-Corporation, Lion's Gate Films)
Scénář: Leigh Brackett podle románu Raymonda Chandlera
Kamera: Vilmos Zsigmond
Hudba: John Williams
Výprava: Sidney H. Greenwood
Střih: Lou Lombardo
V hlavních rolích: Elliott Gould, Nina Van Pallandt, Sterling Hayden, Mark Rydell a další
Distribuce: United Artists
Premiéra: 7. březen 1973
Odkazy
IMDb
CSFD
Allmovie
Žádné komentáře:
Okomentovat