Původní stránky o filmu noir kompletně v češtině

18. února 2014

C.I.D. (1956)

C.I.D.
Indie, 1956, 141 min.

Pokud nějaké indické filmy vykazují spřízněnost s klasickým filmem noir, pak jsou to v prvé řadě ty, které vznikly v režii či produkci Guru Dutta. Nejinak je tomu i v případě snímku C.I.D., jejž vyrobila Duttova nezávislá produkční společnost a pod jehož režií je podepsán Duttův žák Raj Khosla. Základní zápletka je až krystalicky čistá a všem noirovým fanouškům bude důvěrně známá: policejní inspektor Shekhar (Dev Anand) vyšetřuje vraždu vydavatele novin, když se sám stane hlavním podezřelým a přichází o místo. Následně musí veškeré své úsilí zaměřit na očištění svého jména a nalezení pravého pachatele. 

Shekharovi v jeho pátrání asistují dvě ženy - šéfova dcera Rekha (Shakila), která pro hrdinu představuje jistotu a bezpečí, a svůdná Kamini (Waheeda Rehman), která nejprve asistuje zločincům, aby se v závěru postavila na stranu zákona a spravedlnosti. V úvodu jsou obě ženy představeny jako antagonistické typy, ale postupně dochází ke smazávání nejvýraznějších rozdílů mezi nimi a film tak vytváří napětí nejen vzhledem ke kriminální zápletce, ale i k romantické linii: do poslední chvíle si nemusíme být jisti, kterou ženu Shekhar upřednostní. 

Diváka navyklého na konvence amerického filmu noir patrně při sledování Khoslova snímku čeká kulturní šok. Filmaři se sice evidentně inspirovali západními vzory (Dutt obdivoval například Asfaltovou džungli), ale jinak látku vkládají do čistě indických žánrových vzorců. Noční automobilová honička je například následována hudebním a tanečním výstupem, v němž skupina vesničanek s úsměvy na rtech nabírá vodu v řece. Celková nálada filmu je tedy mnohem radostnější než u jeho amerických protějšků. K tomu nemálo přispívají i některé vedlejší postavy v čele se zlodějíčkem v podání Johnnyho Walkera

Sekvenci noční automobilové honičky (ještě navíc za deště)...
...střídá hudebně-taneční výstup odehrávající se za slunného rána.

C.I.D. (zkratka pro Criminal Investigation Department) byl první velkou hereckou příležitostí pro Waheedu Rehman, která se stala Duttovou múzou a ztvárnila důležité role v jeho mistrovských dílech Neutuchající žízeň (1957) a Růže z papíru (1959).

Duttův herecký objev - nádherná Waheeda Rehman.
Pokud vás americké noiry už nudí nebo si od nich jednoduše chcete jen krátkodobě odpočinout, určitě některé z Duttových či Khoslových kriminálek vyzkoušejte. Na náhlé střídání poloh a nálad (pro indický populární film zcela běžný jev) si po chvíli zvyknete a dál se už budete jen dobře bavit.

Režie: Raj Khosla
Produkce: Guru Dutt (Guru Dutt Films Pvt. Ltd.)
Scénář: Inder Raj Anand
Kamera: V. K. Murthy, Anwar Pabani
Hudba: O. P. Nayyar
Výprava: G. V. Divker, Biren Nag
Střih: Y. G. Chawhan
V hlavních rolích: Dev Anand, Shakila, Waheeda Rehman, Johnny Walker, K. N. Singh a další

Odkazy

Žádné komentáře:

Okomentovat