Původní stránky o filmu noir kompletně v češtině

8. února 2013

Cry of the Hunted (1953)

Cry of the Hunted
USA, 1953, 80 min.

Two Dangerous Men Lured Into the Mysterious Bayous by an Exciting Swamp Girl!

Jak bylo v Hollywoodu zvykem, propagační slogan zápletku snímku Cry of the Hunted zjednodušuje, aby pro diváky působila atraktivněji. Ve skutečnosti jde přibližně o toto: mladý trestanec Jory (Vittorio Gassman) odmítá vyšetřovatelům sdělit, kdo zorganizoval loupež, při níž byl zatčen. Během převozu do jiné věznice se mu podaří uprchnout a dostat se až do Louisiany, kde na něj uprostřed bažin čeká manželka se synem. Pronásleduje jej sem ovšem poručík Tunner (Barry Sullivan), který je odhodlaný muže nejen najít, ale i přesvědčit, aby vydal jména svých kompliců.

Cry of the Hunted profituje zejména z netradičního prostředí, v němž se jeho příběh odehrává (částečně se natáčelo v reálných lokacích v Louisianě). Tvůrci umně využívají řady možností, které se jim nabízejí, aby zápletku učinili zájimavou: Jory s rodinou žijí ve skromné chatce přímo na břehu bažinaté řeky obývané aligátory; Tunner se v jednu chvíli napije jedovaté vody, která mu způsobí halucinace, a později zapadne do pohyblivého písku, z nějž jej vyprostí až jeho sok. Právě komplexní vztah Joryho a Tunnera je druhým nesporným pozitivem filmu. Zákon je sice postavil proti sobě, ve skutečnosti se ale mezi oběma - pronásledovatelem a pronásledovaným - vytváří silné pouto. To je ostatně patrné již v jedné z úvodních scén filmu, kdy se po vzájemné rvačce Jory a Tunner usadí vedle sebe, aby jako staří přátelé vykouřili cigaretu.


Snímek disponuje snovou atmosférou, ke které kromě louisianských bažin přispívá přehlídka bizarních vedlejších a epizodních postav: nezapomenutelné je především setkání s vyhublou stařenou, která uprostřed lesa vyvolává ducha zemřelého druha. Vizuálně nejpozoruhodnější sekvencí je ovšem Tunnerova halucinace, v níž režisér Joseph H. Lewis nechává na bílou stěnu projektovat obří stíny Joryho postavy, které korespondují s policistovou obsesivní snahou polapit uprchlého vězně.

Cry of the Hunted patří k nejhůře dostupným - a z toho důvodu i nejméně diskutovaným - Lewisovým snímkům. Například v nedávno vydané antologii The Films of Joseph Lewis (ed. Gary D. Rhodes, Detroit : Wayne State University Press, 2012) o něm najdeme jen dvě letmé zmínky. Můžu vás však ujistit, že podobně jako v případě jiných režisérových snímků stojí za to vynaložit energii a po filmu se poohlédnout. Ke koupi by měl být například zde.

Režie: Joseph H. Lewis
Produkce: William Grady Jr. (MGM)
Scénář: Jack Leonard; podle námětu Jacka Leonarda a Marion Wolf
Kamera: Harold Lipstein
Hudba: Rudolph G. Kopp
Výprava: Cedric Gibbons, Malcolm Brown
Střih: Conrad A. Nervig
V hlavních rolích: Vittorio Gassman, Barry Sullivan, Polly Bergen, William Conrad, Mary Zavian a další

Premiéra: 8. května 1953
Distribuce: MGM

Odkazy

Žádné komentáře:

Okomentovat