Původní stránky o filmu noir kompletně v češtině

12. srpna 2011

Sladká vůně úspěchu (1957)

Sweet Smell of Success
USA, 1957, 93 min.

Sidney Falco (Tony Curtis) je podřadný tiskový agent, který se chce za každou cenu vetřít do přízně mocnému sloupkaři J. J. Hunseckerovi (Burt Lancaster). Když tedy Hunsecker Falca požádá, aby rozbil milostný románek své sestry Susan Hunseckerové (Susan Harrison) a mladého kytaristy Stevea (Martin Milner), neváhá bezskrupulózní agent ani vteřinu. K dosažení svého cíle využívá všech dostupných prostředků - od vydírání až po šíření urážlivých pomluv. Falco však, podobně jako řada noirových hrdinů (na mysl se dere například Harry Fabian z Noc a město), netuší, že tím sám směřuje k neodvratitelnému konci.

V době svého premiérového uvedení Sladká vůně úspěchu propadla, v letech následujících se však dočkala rehabilitace. Dnes bývá oceňována zejména pro: scénář Ernesta Lehmana (podle jeho vlastní povídky "Tell Me About it Tomorrow") a Clifforda Odetse, který překypuje cynickými bonmoty; herecké výkony Burta Lancastera (arogantní Hunsecker s incestní vazbou na mladší sestru) a Tonyho Curtise (roztěkaný patolízal Falco); jazzový hudební doprovod Elmera Bernsteina; řemeslně dobře zvládnutou práci kameramana Jamese Wonga Howea, kterému se s bezprostředností podařilo zachytit atmosféru New Yorku konce 50. let; a v neposlední řadě režii Alexandera Mackendricka, který po sérii britských komedií (například Pět lupičů a stará dáma) úspěšně přešel k diametrálně odlišnému žánru.

Pokud mi však dovolíte být trochu osobní, musím se přiznat, ze Sladká vůně úspěchu mi přes uvedené klady nikdy k srdci nepřirostla. Na můj vkus (a noirový standard) je obraz až příliš podřízen slovu - tvůrci se opájí vybroušenými dialogy, zatímco čistě vizuálních momentů je v celém filmu poskrovnu. I když jsem práci Howeovy kamery jmenoval ve výčtu pozitiv, Mackendrick její význam spíše upozaďuje a evokace New Yorku tak nedosahuje takové síly jako třeba v Dassinově Obnaženém městě (The Naked City, 1948). Důraz na práci scenáristů je patrný i v tom, kolik dějových zvratů se odehraje výhradně v rovině dialogů, aniž by byly ztvárněny obrazem.

Zatímco z většiny mistrovských noirů si zapamatujete nějakou konkrétní scénu (ať už díky svícení, rámování, pohybu kamery...), v případě Sladké vůně úspěchu to pravděpodobně bude spíše určitá replika, pronesená Lancasterem nebo Curtisem. To se mi zdá málo. Ale možná mě z omylu vyvede kniha Jamese Naremorea z edice BFI Classics, kterou vám na blogu v dohledné době představíme... 

Režie: Alexander Mackendrick
Produkce: James Hill (Norma-Curtleigh Productions)
Scénář: Ernest Lehman, Clifford Odets; podle povídky Ernesta Lehmana
Kamera: James Wong Howe
Hudba: Elmer Bernstein
Výprava: Edward Carrere
Střih: Alan Crosland Jr.
V hlavních rolích: Burt Lancaster, Tony Curtis, Susan Harrison, Martin Milner, Sam Levene a další

Distribuce: United Artists
Premiéra: 27. června 1957

Odkazy

Žádné komentáře:

Okomentovat